Jak zorganizować ślub i wesele ? 3 rady.

Zorganizowanie ślubu jest prawdziwym popisem zdolności organizacyjnych i umiejętności zawarcia kompromisu pary młodej. Wystraszyłem Was ?:) Nie będzie tak źle :)


Już podczas wesela w Kanie Galilejskiej wystąpił problem, iż zabrakło wina. Wtedy parę młodą uratował Jezus.

Jak Wy możecie sobie poradzić?

Na końcu posta zamieszczę przykładowy plan działania, który możecie sobie zrobić.


1. Usiądźcie z rodzicami i porozmawiajcie.

Jest to oczywiście Wasz wielki dzień. Rodzice też chcą dla Was jak najlepiej. Skorzystajcie z ich doświadczenia, rad, wysłuchajcie ich propozycji. Pamiętajcie, że jednak na końcu jest to Wasz dzień. Biorąc pod uwagę zdanie rodziców z dwóch stron, podejmijcie sami decyzje. Aby rodzice czuli się potrzebni-jeśli czujecie, że tak jest- poproście ich o zrobienie czegoś, o czym wiecie, że macie takie samo zdanie. Wam będzie lżej, a rodzice będą się czuć potrzebni.


2. Pomyślcie, jak uroczystość ma wyglądać, jaki ma mieć charakter.


A-Gdzie przysięga? Urząd Stanu Cywilnego, plener albo na sali weselnej?

B-Sala weselna czy namiot w plenerze?

C-Ilu zaprosić gości? Czym się kierować przy wyborze gości?

D-W Polsce czy zagranicą ?


To są przykładowe pytania, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć.


A-Jeśli macie dużo gości weselnych, być może warto ograniczyć ilość osób, które będą w USC.


B-Wybierając przysięgę w plenerze, warto pomyśleć o zmiennej pogodzie jaką mamy w Polsce i zabezpieczyć się na wypadek deszczu. Jak? Możliwe, że restauracja, hotel, sala weselna gdzie planujecie się bawić z bliskimi, ma już na wyposażeniu zestaw do ślubów cywilnych, albo może zająć się organizacją.


Decydując się na przysięgę w w restauracji, sali weselnej hotelu gdzie odbywa się zabawa, warto się zastanowić, czy miejsce jest odpowiednie godne. Czy na przykład goście nie będą słuchać przysięgi, patrząc na talerz z makronem do rosołu na stole ?


C-Kogo zaprosić ?

Przede wszystkim chyba nie warto się kierować zasadą, że wypada kogoś zaprosić. Zadaj sobie pytania:

Czy przy tej osobie czuje się sobą?

Czy miałem z nią kontakt w ciągu ostatniego roku?

Czy zawdzięczam jej coś ?


Nie jest też ważna ilość. Z każda osobą rosną koszty jak również poziom stresu, ale też radości :) Prawdopodobnie lepsze mniejsze wesele, a z osobami, którymi naprawdę coś Was łączy.

Jeśli jesteście introwertykami i nie czujecie się gwiazdami towarzystwa, być może dobrą opcję będzie wesele/obiad rodzinny do 30 osób.


D- Jeśli planujesz obiad tylko w gronie najbliższych, być może warto zorganizować taki ślub zagranicą? Warto jednak zorientować się, jak to wygląda pod względem prawnym, czy w ogóle takie coś jest możliwe. Na pewno również zdjęcia z takiego ślubu, będą niezapomnianą pamiątką. Takie wesele może potrwać trochę dłużej, spędzicie trochę czasu razem, zanim przyjdzie rutyna dnia codziennego. Nie trzeba całego czasu spędzać razem, rodzinnie. Do przemyślenia :)


3. Ustalcie budżet i wszystko co wymaga terminów.


A-Gdy będziecie ustalać budżet nie kierujcie się tym jak wyglądały, ile kosztowały śluby Waszych znajomych. Nie porównujcie się. Policzcie na jakie wydatki Wy możecie sobie pozwolić, spytajcie jeśli chcecie rodziców szczerze czy i w jakiej formie mogą Wam pomóc. Nie traktujcie tego jako oczywistości, tylko dobrą wolę rodziców.


B- Ustalcie termin sali weselnej, DJ-a/zespołu, fotografa/kamerzysty/

Kolejność nie przypadkowa. Czym się kierować przy wyborze poszczególnych jeszcze napisze. Temat rzeka.


Co zrobić 6 miesięcy przed ślubem ?


❑ Razem z przyszłym współmałżonkiem omówcie plany z teściami i rodzicami

❑ Zadecydujcie o charakterze uroczystości

❑ Ustalcie budżet

❑ Zapoznajcie się z przepisami, wymogami urzędu stanu cywilnego

❑ Zarezerwujcie salę na przyjęcie weselne

❑ Ustalcie termin u DJ-a, fotografa, kamerzysty.


Najlepiej zróbcie sobię taką wspólną checkliste w google keep i zaznaczcie, co udało się Wam zrobić. Powodzenia!


W tym artykule kierowałem się fajnymi radami. które znalazłem na stronie: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102002082#h=31

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wybór fotografa należy do trudniejszych wyborów ślubnych. Problem ze zdjęciami jest taki, że można je zrobić tylko raz. Nie ma powtórki. Jak się do tego zabrać ? 1- Zrób przeszpiegi Zanim się zdecyduj

Mój pomysł, jak zorganizować ślub w dobie pandemii. Restrykcje szybko się zmieniają. Nie sposób przewidzieć jakie będą, w momencie, kiedy Wy będziecie organizować Wasz wielki dzień. Czy można zorga